Вчені Університету Оттави в Канаді розібралися, хто міг передати коронавірус SARS-CoV-2, що провокує небезпечне захворювання COVID-19, від кажанів людині.
За версією дослідників переносчкиком коронавірусу могли стати бродячі собаки, які поїдають кажанів. Про це йдеться в статті в журналі Molecular Biology and Evolution. Потрапивши в кишечник собак, бактерії могли спровокувати еволюцію вірусу, а через деякий час SARS-CoV-2 передався людині.
Вчені досліджували 1252 повнорозмірних геномів коронавірусів, серед яких попередник SARS-CoV-2 - коронавірус кажана BatCoVRaTG13. Він збігається з нинішнім виглядом коронавірусу на 96%.
“У ссавців є білок ZAP, який протистоїть проникненню інфекції в організм. Однак він перестає працювати, якщо організм атакує вірус, в якому мало так званих сайтів CpG. Виявилося, що у найближчих родичів SARS-CoV-2 вкрай мало цих сайтів", - зазначають вчені.
За їхніми словами, собачі коронавіруси, що заражають тканини травної системи, мають такий же рівень CpG, як у SARS-CoV-2 і BatCoVRaTG13.
До речі, у більшості хворих на коронавірус спостерігаються розлади шлунка, а значить, вірус атакує ШКТ.
Читати такожЗвідки взявся коронавірус: вчені зробили нове відкриття
Нагадаємо, за однією з версій, кажан заразив коронавірусом фермерську тварину, яка знаходилася разом з людьми на китайському рибному ринку. У свою чергу, професор мікробіології в Колумбійському університеті Вінсент Раканіелло вважає, що близько третини перших інфікованих COVID-19 не мали прямого контакту з рибним ринком. За його версією, вони вже були інфіковані, коли прийшли на ринок.
Раканіелло запропонував свою теорію, звідки взявся коронавірус. За його словами, джерелом спалаху є фермер, який підживлював поле фекаліями кажанів – гуано. А у летючих мишей подібні віруси є кишковими, вони виділяються разом з фекаліями.